Print this page

Under 12 County Cup for the LFA Trophy

LSFA Under 12 Boys (Seven a Side) County Cup for the LFA Trophy 2017-2018

Holders: Archbishop Temple High School, Preston

First named school in group to arrange date and venue by negotiation with others in group.

Round 1 (group games) to be played by Friday 27th. October 2017 (Group Winners will be printed in RED)

Suggested length of group games (each team plays each other team in group once):

Group of 5 teams: 7.5 minutes each way

Group of 4 teams: 10 minutes each way

Group of 3 teams: 15 minutes each way

Total playing time for each team = 60 minutes

Group 1

Baines

Carr Hill

St.Bede's Lytham

AKS

Group 2

St.George's

Lytham St.Annes

St.Mary's

Montgomery

Group 3

Unity, Burnley

Blessed Trinity

Shuttleworth

Group 4

St.Bede's, Blackburn

QEGS

Pleckgate

Darwen Vale

Group 5

DACA

Our Lady and St.John

St.Wifrid's

Group 6

Southlands

St.Michael's

Holy Cross

Group 7

Parklands

Bishop Rawstorne

Albany

Group 8

Morecambe

Carnforth

Heysham

Ripley St.Thomas

 

Group 9

Moorland

Clitheroe RGS

Bowland

St.Augustine's


Group 10

Accrington Academy

Ribblesdale

St.Christopher's

 

Group 11

Our Lady's, Preston

Fulwood

Broughton

Archbishop Temple


Group 12

Longridge

Ashton on Ribble

Corpus Christi

 

Group 13

Fisher More

Park

Group 14

BRGS

Haslingden

Alder Grange

All Saints

Whitworth


 

Group 15

Penwortham Priory

Leyland St.Mary's

All Hallows

Lostock Hall

Brownedge St.Mary's

Group 16

St.Bede's, Ormskirk

Our Lady Queen of Peace

Ormskirk

 

Round 2 to be played by Friday 1st.. December 2017

Suggested length of games: 20 minutes each way

A. ST.CHRISTOPHER'S 1-0 PARKLANDS

B. HOLY CROSS 3-2 BAINES

C. RIPLEY ST.THOMAS 2-2 (4-2 PENS.) ST.BEDE'S ORMSKIRK

D. CLITHEROE ROYAL GRAMMAR SCHOOL v LYTHAM ST.ANNES

E. ALL HALLOWS v OUR LADY'S PRESTON

F. ST.BEDE'S BLACKBURN v HASLINGDEN

G. LONGRIDGE 3-3 (AET) PARK (Longridge won 3-2 on penalties)

H. BLESSED TRINITY 4-5 (AET) ST.WILFRID'S


Round 3 to be played by Friday 9th. February 2018

1. ST.CHRISTOPHER'S v HOLY CROSS

2. RIPLEY ST.THOMAS v D

3. E v F

4. LONGRIDGE v ST.WILFRID'S


FINALS' DAY FOR THE FOUR WINNERS FROM ROUND 3:

TO BE ORGANISED BY THE LSFA COUNCIL IN MARCH 2018