Print this page

Primary Schools

LSFA Under 11 District Teams 2018-2019

League Games: games played and points won:

Blackburn and Darwen 9 GAMES, 12 POINTS

Blackpool 9 GAMES, 16 POINTS

HYNDBURN AND RIBBLE VALLEY 9 GAMES, 20 POINTS: LEAGUE RUNNERS-UP

Lancaster 9 GAMES, 4 POINTS

MORECAMBE 9 GAMES, 24 POINTS: LEAGUE CHAMPIONS

Preston 9 GAMES, 12 POINTS

Rossendale 8 GAMES, 5 POINTS

Skelmersdale 8 GAMES, 3 POINTS

South Ribble 9 GAMES, 10 POINTS

West Lancashire 9 GAMES, 18 POINTS

BASIC RULES:

1. Games to last 30 minutes each way (25 minutes each way by agreement)

2. Size 4 ball to be used.

3. Recommended size of squad: up to 18 players i.e. 2 x 9 players.

4. No limit on number of substitutes allowed.

5. Repeated substitutions allowed.

6. Where associations have similar colours, the home association shall be entitled to retain their colours and the visiting team shall change to colours that provide a satisfactory contrast (as per ESFA Rule 10a)

7. The offside rule applies

8. 3 points for a win, 1 point for a draw, o points for a defeat.

9. If two teams are equal on points at the end of the season, there will be a play-off match.

10. If 3 or more teams are equal on points at the end of the season, there will be a round-robin competition.

LEAGUE FIXTURES (THIS IS A 9 A SIDE COMPETITION)

HOME TEAM GIVEN FIRST:

1. Hyndburn and Ribble Valley 5-0 Blackburn and Darwen

2. Morecambe 8-0 Lancaster

3. West Lancashire 1-1 Preston

4. Lancaster 1-10 Blackburn and Darwen

5. Morecambe 4-0 Hyndburn and Ribble Valley

6. Preston 7-1 Blackburn and Darwen

7. Lancaster 0-8 Hyndburn and Ribble Valley

8. Blackburn and Darwen 2-5 West Lancashire

9. Blackburn and Darwen 0-4 Morecambe

10. Hyndburn and Ribble Valley 2-2 Preston

11. Preston 11-0 Lancaster

12. Hyndburn and Ribble Valley 5-1 West Lancashire

13. Preston 0-6 Morecambe

14. West Lancashire 2-1 Lancaster

15. West Lancashire 2-1 Morecambe

16. Blackburn and Darwen 5-1 South Ribble

17. South Ribble 1-6 Hyndburn and Ribble Valley

18. Lancaster 3-1 South Ribble

19. Morecambe 2-0 South Ribble

20. South Ribble 7-1 Preston

21. South Ribble 3-3 West Lancashire

22. Blackpool 9-1 Lancaster

23. Morecambe 3-1 Blackpool

24. Blackpool 8-6 Blackburn and Darwen

25. Hyndburn and Ribble Valley 4-4 Blackpool

26. Blackpool 4-1 South Ribble

27. Preston 3-3 Blackpool

28. Blackpool 1-1 West Lancashire

29. Blackburn and Darwen 9-1 Rossendale

30. Rossendale 3-3 Blackpool

31. Rossendale 0-3 Hyndburn and Ribble Valley

32. Lancaster 1-1 Rossendale

33. Rossendale 0-8 Morecambe

34. Rossendale 5-3 Preston

35. South Ribble 4-0 Rossendale

36. West Lancashire 11-2 Rossendale

37. Skelmersdale 8-1 Lancaster

38. Skelmersdale 0-18 Blackpool

39. Skelmersdale 0-15 Hyndburn and Ribble Valley

40. Skelmersdale v Rossendale

41. Preston 8-0 Skelmersdale

42. West Lancashire 13-0 Skelmersdale

43. Morecambe 11-1 Skelmersdale

44. Blackburn and Darwen 7-1 Skelmersdale

45. South Ribble 9-0 Skelmersdale


LUTHER MERCER CUP (9 A SIDE KNOCK-OUT COMPETITION):

All games 30 minutes each way followed by extra time of 5 minutes each way and penalties if necessary.

Round 1:

A. Morecambe 6-0 Blackburn and Darwen

B. Hyndburn and Ribble Valley 14-0 Lancaster

C. Preston 3-0 West Lancashire

D. South Ribble 3-2 Blackpool

Semi-Finals:

1.  Morecambe 0-2 Hyndburn and Ribble Valley

2.  Preston 2-0 South Ribble

Cup Final

Sunday 12 May

LFA County Ground, Leyland

Kick-off 3 p.m.

Hyndburn and Ribble Valley 2-0 Preston

LUTHER MERCER CUP WINNERS: HYNDBURN AND RIBBLE VALLEY S.F.A.

 

 

ESFA Danone Nations Under 11 seven-a-side Schools' Cup for District Teams

Lancashire Qualifying Competition.

Date: Saturday 15 December 2018, 10 a.m. - 1  p.m.

Venue: JMO Sports Park, Skelmersdale

Organisers: Mike Timberlake, Paul Whelan

DISTRICT TEAMS TAKING PART IN THIS COMPEITION:

1.BLACKBURN AND DARWEN

2.BLACKPOOL

3.HYNDBURN AND RIBBLE VALLEY

4.LANCASTER

5.MORECAMBE

6.PRESTON

7.SKELMERSDALE

8.SOUTH RIBBLE

9.WEST LANCASHIRE

WINNERS OF THE COMPETITION: BLACKBURN AND DARWEN S.F.A.



ESFA Danone Nations Under 11 seven-a-side Schools' Cup for School Teams

ESFA Danone Nations Under 11 seven-a-side Schools' Cup for Girls

Lancashire Qualifying Competitions

Date: Friday 25 January 2019, 1 p.m. - 4 p.m.

Venue: Poolfoot Farm (Fleeetwood Town F.C. Training Ground): 4G pitch

Organisers: Dave Rohman, Lee Cadwallader

Teams must comprise pupils in Years 5 and 6 only.

Teams in the Under 11 Competition for Schools may be mixed (boys and girls)

Teams in the Under 11 Competition for Girls must be girls !

All schools must be affiliated to LSFA and ESFA via the local district association

The competition will be on 4G Astro Turf, so all players must wear appropriate footwear.

No studs,blades will be allowed.

Teams will comprise a maximum of ten players.

All teams should bring a size 4 ball, a medical kit and an alternate kit colour in the event of a colour clash

The Winners of each Competition will progress to the Regional Play-Offs for  the National Finals.

Mike Timberlake will submit the details of the Lancashire's Champions to ESFA

DISTRICT WINNERS TAKING PART IN THE COMPETITION FOR SCHOOL TEAMS:

BLACKBURN: LOWER DARWEN

BLACKPOOL: WATERLOO

BURNLEY: WORSTHORNE

CHORLEY: ST.MARY'S

DARWEN: AVONDALE

FYLDE: LYTHAM HALL PARK

HYNDBURN: ST.BARTHOLOMEW'S

LANCASTER: CATHEDRAL

MORECAMBE: HEYSHAM ST.PETER'S

PENDLE: SACRED HEART

PRESTON: HARRIS

RIBBLE VALLEY: ST.LEONARD'S

ROSSENDALE: WATER

SKELMERSDALE: ST.RICHARD'S

SOUTH RIBBLE BROWNEDGE: BRINDLE GREGSON LANE: LANCASHIRE CHAMPIONS

SOUTH RIBBLE WORDEN: WHITEFIELD

WEST LANCASHIRE: ST.ANNE'S

WYRE: SECRED HEART

DISTRICT WINNERS TAKING PART IN THE COMPEITION FOR GIRLS' TEAMS:

BLACKBURN: MEADOWHEAD

BLACKPOOL: WATERLOO

BURNLEY: WELLFIELD

CHORLEY: TRINITY ST.MICHAEL'S

DARWEN: BELMONT

FYLDE: CLIFTON

HYNDBURN: PEEL PARK

LANCASTER: BOWERHAM

MORECAMBE: ST.LUKE'S SLYNE WITH HEST

PENDLE: PARK

PRESTON: ST.STEPHEN'S

RIBBLE VALLEY: ST.MARY'S LANGHO: LANCASHIRE CHAMPIONS

ROSSENDALE: HELMSHORE

SKELMERSDALE: ST.TERESA'S

SOUTH RIBBLE BROWNEDGE: LONGTON

SOUTH RIBBLE WORDEN: WHITEFIELD

WEST LANCASHIRE: BURSCOUGH ST.JOHN'S

WYRE: SHAKESPEARE